Skandaloze: Teksti shkollor ”Biologjia” i quan ”idiotë”, ”mongoloidë” dhe që ”jetojnë 10-16 vjet” personat...

Autor: Labinot Kunushevci - sociolog Tekstet e sjellura nga libri i Biologjisë rreth fëmijëve me sindromin Down janë shumë të pasakta nga pikëpamja shkencore. Duhet...

Gruaja nga Skenderaj hyn në librin Guinness

Emri i Kosovës edhe një herë u përmend në librin e famshëm të rekordeve Guinness. Është Arbnora Fejza Idrizi nga komuna e Skenderajit, e...

Ziliqarët, gjithsesi do të flasin

Nga Pranvera Nevzadi Kur ne shfletojmë histori, kur kthehemi pas në kohë, zakonisht kthehemi me qëllimin që të nxjerrim ndonjë mësim nga e kaluara, e...

Rrëfimi i një nëne për djalin e saj: Varshmëria ta merr fëmijën për së...

“Ka qenë një prej netëve më të tmerrshme të jetës time...policia na dha shenjë që ejani edhe ju mbas nesh. Ata e morën, ia...

Kanceri nuk më kurseu as mua!

Nga Marigona Krasniqi Ka filluar të më pëlqej ky stoli pranë dritares. Si nuk e kisha vërejtur më parë. Sa bukur qëndron edhe ky bredhi...

Besimi sfidon çdo sprovë

Përgaditi Selami Fejziu Hutchinson-Gilford progeria syndrome, skr. HGPS Irina Nezhentseva lindi vajzën e saj 22 vjet më parë në Novy Urengoy te Rusisë dhe e quajti...

Dy janë fjalët më vrasëse në botë: është vajzë!

Nga Albina Ferko-Nanaj Sipas përllogaritjeve që nga viti 1990 në Shqipëri janë vrarë 33 000 fetuse bebesh vetëm për arsyen e thjeshtë se ishin vajza....

Ishin kohë të vështira

Nga Dije LOHAJ Burgoseshe për një fjalë goje e lëre më për veprimtari politike ilegale që ne e zhvillonim ditë e natë. Atë ditë si...

MOMENTI MË MADHËSHTOR

Sjellur nga Dr. Jeton Zenuni - Transfuzion i gjakut Ofshamë e dhimbje, shikime të ndrojtura ... dhe për një moment gjithçka përmbyset. Rrjedhin lotët e gëzimit,...

Tabunë e theu Vasfije Goodman, jo Vasfije Krasniqi!

Nga Jusuf Thaçi O popull ultra-hipokrit i Kosovës, Kot e shpalle Vasfijen heroinë të Kosovës e të shoqërisë kosovare! A nuk mendove për një moment përse...