ENDERRIMTARET

Nga: Fatmir Baci Enderrimtaret e kane hapin e bute, Se dine te ecin neper tehe te mprehta drite, Pa...

N’datëlindjen tane Nanë, urime kudo qofsh: n’dimensionin e dillit, dashnisë e dritës

Shkruan: Donjeta H. Elshani E kam menue shumë herë me të shkru nji letër, me të folë e me...

‘Dilëm n’anërr bre, veç ni ditë’

Poezi nga Donjeta Elshani Ah bre Nanë ka qelë pranvera, N’tokë e qiell ka lumtuni, Lule, e dritë ka si çdo...

Dy shqiptarë, katër bela

Shkruan: Fatmir Muja Dy shqiptarë, katër bela Gjejnë errësirë aty ku s'ka Një mendim nuk u bën punë ...

NJË BIJË

Kur të lindësh një bijë,je i bekuar me të pakushtëzuarën dashuri! Me këpucët e tua ajo rrëzohet e nisë...

Nënë, të lutem mos ma lësho dorën

Shkruan: Laureta Berisha Kosumi Dedikuar mikes time të adoptuar Nënë, jam unë ajo vajza jote e...

Togfjalësha për atdheun

Shkroi Fatmir Baci Kam një makth të madh, S’më ndahet. Djep-përkundur E gjumë s’fle, Vjen pushton gjysmën e shtratit, Thirrje-baltën kur e le.

Me qenë grua në Kosovë!

Dije LOHAJ Ejani, e jetoni në Kosovë, Nëse doni të shihni Se çka është me qenë grua. Shihni se si është...

S’mundesh me e pa bukurinë e hanës, pa e pa bukurinë tande!

Hanë Du me i thy tabutë e shoqnisë! Besa edhe rrethit të familjes.. tabutë se mu kujdes për veten,...

TRANDAFILA DHE NGJYRA

Nga: Fatmir Baci Ka diçka që e kam fshehur nga ti, Diçka që shumë rrallë vjen nëpër ëndrra, E që nuk...