Duaje gruan tuaj, Parajsën tuaj

Me t’u martuar, ju nuk po merrni vetëm një grua, ju po merrni gjithë botën tuaj. Prej tani, e gjithë pjesën e...

Letër e një gjyshi singaporean për nipërit dhe mbesat e tij në këtë kohë...

Pas ndërprerjes së Covid-19, do të ketë tre vlera të rëndësishme për të cilat duhet kujdesur dhe të cilat duhet ruajtur,

Pandemia e COVID 19 dhe nevoja për një organizim të ri social

Shkruan: Ferdi Kamberi, sociolog Shpërfaqja e virusit corona i njohur ndryshe si COVID 19 ka bërë që bota të...

Rivaliteti motër-vëlla, të vërteta dhe mite

Nga: Lorela Garuli - Psikologe Një prej dinamikave më të rëndësishme në familje është raporti mes fëmijëve, pra mes motrave e...

Virusi “Korona” dhe mizoria jonë tronditëse dhe e pashpirt ndaj të moshuarve

Përgatiti Rezart Beka Një pandemi globale nuk na jep shkak për të trajtuar të moshuarit në mënyrë të pashpirt

Në vend të një dhurate për 8 Marsin

Nga: Hafize Elshani, gazetare Mos na qitni lirime për 8 Mars, tenxhere, tepsi, miksera, bojlera, tepiha, gota të çajit,...

Prof.Dr.Luljeta Ahmetaj, alergo-imunologe tregon gjithçka rreth alergjive: llojet, shkaqet, simptomet, testimi dhe trajtimi i...

Intervistën e realizoi Hafize F. Elshani, gazetare Luljeta Ahmetaj është doktoreshë e respektuar në Kosovë dhe punon si alergo-imunologe, duke...

Kur gratë shkelin gratë…

Teksa po lexoja pagat mujore të marra nga shumë bashkëshorte, teze, halla, kunata etj, të ish zyrtarëve të lartë të shtetit, paga...

Prof. Ferdi Kamberi: ‘Dilemat e tranzicionit’ dhe puna si sociolog në Kosovë

Intervistoi: Hafize F. Elshani, gazetare Është  i njohur fakti që  çdo disiplinë, pavarësisht objektit të studimit, nuk anashkalon dot rëndësinë e...

Intervistë me dr Nderim Salihaj: Problematikat më të shpeshta ortopedike dhe trajtimi i tyre

Intervistoi: Hafize F. Elshani, gazetare Se cila është mënyra më efikase për qetësimin e dhimbjeve të gjurit, si duhet...