NDOTJA E TOKËS DHE USHQIMIT

Nga: Florina Lladrovci - Mastër i Ekologjisë Ndotja e tokës bëhet nga mbeturinat e ngurta dhe te lëngshme te...

Kur duhet te filloni ushqimet e ngurta për foshnjën tuaj?

Shkruan: Dr Ismail Lutolli, specialist pediatër, subspecialist dietolog - nutricionist Muaji i katërt apo muaji i gjashtë është koha...

A ËSHTË E NEVOJSHME MARRJA E VITAMINAVE DHE MINERALEVE SHTESË?

Mr.ph Laureta Berisha Kosumi - Farmaciste Pjesa e parë Kërkesat për të marrë vitamina dhe minerale shtesë janë mëse të shprehura, duke aluduar se nuk janë...

SUPË ME BROKOLI DHE KARROTË

Nga Blerta Kryeziu Thaqi - Kimiste Kjo supë është e përshtatshme për bebet 10 muajshe pasi përmban hudër dhe qepë por nëse keni një fëmijë...

PËRFITIMET E PËRDORIMIT TË VEZËVE

Nga Albina Alija Veza është aq e mahnitshme saqë të gjithë duhet ta përfshijnë atë në dietën e tyre. Veza është një super ushqim! Duke ngrënë...

Rëndësia e marrjes së vitaminave dhe mineraleve gjatë shtatzënisë

Mr.Ph.Laureta Kosumi Berisha, farmaciste Shtatzënia është përvoja më e bukur dhe më e paharruar e çdo gruaje, përvojë e...

Smoothie i gjelbërt – Një pije e shëndetshme dhe freskuese për ditët e nxehta

Dr Ismail Lutolli, Specialist pediatër, Subspecialist Dietolog– Nutricionist Subspecialist Hematolog- OnkologPërbërësit: Disa gjethe spinaqi3 karota mesatare3 kërcelli i gjethes...

Pure me hithra (7 plus muaj)

Nga Dr. Ismail Lutolli, specialist pediatër, subspecialist dietolog-nutricionist Hidhrat janë bimë mjaft të dobishme për ushqimin e fëmijëve tanë. Hithra...

Selino – bima e mrekullive për shëndetin tonë

Nga Dr.Ismail Lutolli specialist Pediatër subspecialist Dijetolog-Nutricionist Bashkautore: Samire Ademi Lutolli – Specialiste Gjinekologji/ Obstetrikë Është një nga bimët më të njohura me vetitë e veçanta ushqyese...

Hithrat

Nga: Florina Lladrovci - Mastër i Ekologjisë! Ushqimet sezonale janë ushqimet me te shendetshme për organizmin e njeriut, sidomos ato qe merren vet me dorën...