Nga: Mr.Ph. Dafinë Kastrati Bajçinca

Shume here eshte permendur dhe eshte diskutuar per bimen e Aloe Veres dhe ne si profesionist shendetesor, per cdo dite na drejtohen dhjetra pyetje rreth xhelit te Aloe Veres,a eshte vertete sheruese si thuhet ne reklama te produkteve? a sheron vertete karcinoma te ndryshme?si perdoret xheli I AV,si duket ajo,a mund te perdori ate ne shtatzani apo per femiun tim?a eshte e vertete qe largon rrudhat,aknet …?e shume e shume te tjera te cilat me frymezuan mua te  bej kete punim shkencor per t’u pergjigjur ketyre pyetjeve .Ne sot kemi te importuara nje game te gjere produktesh ne forma te ndryshme farmaceutike ,ne tregun farmaceutik te kesaj Aloe Veres ,dhe eshte e domosdoshme te dihet per origjinalitetin e produktit dhe poashtu manipulimit me speciet e gjinise Aloe(Aloe barbadensis Miller).Njihuni me specien e Aloe Veres dhe me pas bejeni zgjedhjen e duhur te  saj.

 • Aloe vera (AV) është një bimë medicinale, specie e gjinisë Aloe (Aloe barbadensis Miller) me efekte terapeutike. Besohet se ka origjinën në Afrikë dhe historia e përdorimit të saj daton pothuajse 6000 vjet. Një tabletë argjile Sumeriane nga 2200 para Krishtit ishte dokumenti i parë që përfshinte aloen midis bimëve me fuqi të madhe shëruese. Emri “aloe” është nga “alsos” greke dhe i referohet lëngut të hidhur nga gjethet e këtyre bimëve. Ndoshta rrjedh nga fjala më parë arabe “aloeh” ose fjala hebreike “allal”, që të dy do të thotë e hidhur. Egjiptianët dikur e quanin atë si “bimën e pavdekësisë,” (Georges Ebers)dhe 6.000 vjet më parë ajo u përdor për të zgjidhur gjithçka deri në kancer. Edhe Hipokrati këshillonte këtë bimë kundër djegieve dhe si dezinfektues
 • ›   
 • Xheli i AV përbëhet nga xheli i paster nga qendra e gjetheve të freskëta të Aloes. Përbërësit aktivë përfshijnë mono- dhe polisakaridet (p.sh.acemannan, glukomannan), allantoin, enzima (p.sh.ciklooksigjenaza, amilaza, lipaza, fosfataza alkaline, karboksipeptidaza) dhe acidi salicilik. Ajo nuk duhet të ngatërrohet me Aloe latexin e cila vjen nga pjesa e brendshme e lëkurës dhe përmban laksative të fuqishëm anthraquinone(Aloe-emodin,Barbaloin,rhein dhe physcion).Keto perberes bioaktive qe ne shikim te pare te japin nje sinjale te forta qe specia e AV eshte nje bime me e veqante se te tjerat dhe se premton shume ne te ardhmen.
 • Ka 855 studime që kanë hulumtuar efektin e AV. Karakteristikat kuruese të AV janë treguar në shëndet dhe janë identifikuar substanca të ndryshme fiziko-kimike, të tilla si reagime antioksiduese, anti-inflamatore, imuno-moduluese, antimikrobike, antivirale, antidiabetike, hepatoprotektive, gastroprotektive, antikanceroze, si dhe përgjigje mbrojtëse për lëkurën dhe plagë. , për shkak të përmbajtjes së antrakinoneve (emodin, aloe-emodin, fizcion, rhein), anthron, kromone, flavonoide, aminoacide, lipide, karbohidrate, vitamina dhe minerale.
 • Epiteti “Verae” qe do te thot e “vertete” i jepet species Aloe Barbadensis Miller pikerisht per shkak te permbajtjes se ketyre te komponenteve bioaktive dhe i jep asaj nje konsistence mjaft komplekse!
 • Vitaminat: Vitamine A (beta-karoten), C dhe E, të cilat janë antioksidantë. Gjithashtu përmban vitaminë B12, acid folik dhe kolinë. Antioksiduesi neutralizon radikalet e lira.
 • Enzimat: 8 enzima: aliaza, fosfataza alkaline, amylaza, bradykinaza, karboksipeptidaza, katalaza, celulaza, lipaza, dhe peroksidaza. Bradykinase ndihmon për të zvogëluar inflamacionin e tepërt kur aplikohet në lëkurë në mënyrë natyrale, ndërsa të tjerët ndihmojnë në shperberjen e karbohidrateve dhe lipideve.
 • Minerale: Siguron kalcium, krom, bakër, selen, magnez, mangan, kalium, natrium dhe zink. Ato janë thelbësore për funksionimin e duhur të sistemeve të ndryshme të enzimave në rrugë të ndryshme metabolike dhe  janë antioksidantë.
 • Karbohidrate: Monosakaride (glukozë dhe fruktozë) dhe polisaharide: (glukomannani / polimanozë). Këto rrjedhin nga shtresa e mukozës së bimës dhe njihen si mucopolysaccharide. Monosakaridi më i spikatur është manozo-6-fosfat, dhe polisakaridi më i zakonshëm quhet glukomannan [beta- (1,4) -acetilat mannan].

Acemannan, një glukomannan i spikatur është gjetur gjithashtu. Kohët e fundit, një glikoproteinë me veti antiallergjike, të quajtur Alpogjen dhe përbërës i ri anti-inflamator, (kromoni C-glukozil), është izoluar nga xheli i Aloe vera.

 • Antrakinonet: Siguron 12 antrakinone, të cilat janë komponime fenolike të njohura tradicionalisht si laksativë. Aloin dhe emodin veprojnë si analgjezikë, antibakterialë dhe antiviralë.
 • Acidet yndyrore: Siguron 4 steroida bimore; kolesterol, campesterol, β-sisosterol dhe lupeol. Të gjitha këto kanë veprim anti-inflamator dhe lupeoli gjithashtu posedon veti antiseptike dhe analgjezike.
 •  Hormonet: Auxin dhe gibberellinat që ndihmojnë në shërimin e plagëve dhe kanë veprim anti-inflamator. Poashtu siguron 20 nga 22 aminoacidet e kërkuara nga njeriu dhe 7 nga 8 aminoacidet thelbësore. Përmban gjithashtu acid salicilik që posedon veti anti-inflamatore dhe antibakteriale. Lignin, një substancë inerte, kur përfshihet në përgatitjet topike, rrit efektin depërtues të përbërësve të tjerë në lëkurë
 •  Saponinet që janë substanca sapuni formojnë rreth 3% të xhelit dhe kanë veti pastruese dhe antiseptike.
 • Efektet në ekspozimin e lëkurës ndaj rrezatimit UV dhe rrezatimit gama: Xheli i Aloe veres është raportuar të ketë një efekt mbrojtës kundër dëmtimit të rrezatimit në lëkurë. Roli i saktë nuk dihet, por pas administrimit të xhelit aloe vera, një proteinë antioksiduese metallothionein, gjenerohet në lëkurë, e cila pastron radikalët hidroksil dhe parandalon shtypjen e superoksid dismutazës dhe glutathione peroxidase në lëkurë. Zvogëlon prodhimin dhe çlirimin e citokineve imunosupresive imunosupresive të rrjedhura nga keratinocitët, të tilla si interleukin-10 (IL-10) dhe kështu parandalon shtypjen e ndikuar nga UV të hipersensitivitetit të tipit të vonuar.
 •  Veprimi anti-inflamator: Aloe vera pengon rrugën e ciklooksigjenazës dhe zvogëlon prodhimin e prostaglandinës E2 nga acidi arachidonic
 • Efektet në sistemin imunitar: Alpogjeni pengon fluksin e kalciumit në qelizat master, duke penguar kështu lëshimin e antigjenit-antitrupave të ndërmjetësuar nga histamina dhe leukotrieni nga qelizat master.Në një studim mbi minj që më parë ishte implantuar me qelizat e sarkomës murale, acemannan stimulon sintezën dhe çlirimin e interleukin-1 (IL-1) dhe faktorit të nekrozës së tumorit nga makrofagët tek minjtë, që nga ana e tyre inicuan një sulm imunitar që rezultoi në nekrozë dhe regresion të qelizave kanceroze

Disa komponime me peshë të ulët molekulare janë gjithashtu të afta të frenojne lëshimin e radikaleve reaktive të lira të oksigjenit nga neutrofilet humane te aktivizuara.

 • Efektet laksative: Antrakinonet e pranishme në latex janë një laksativ i fuqishëm. Ato rritin përmbajtjen e ujit të zorrëve, stimulojne sekretimin e mukusit dhe rrisin peristaltikën e zorrëve.
 •  Aktiviteti antiviral dhe antitumor: Këto veprime mund të vijnë për shkak të efekteve indirekte ose të drejtpërdrejta. Efekt indirekt është për shkak të stimulimit të sistemit imunitar dhe efekti i drejtpërdrejtë është për shkak të antrakinoneve. Alina inaktivizon viruse të ndryshme të mbështjellura si herpes simplex, varicella zoster dhe gripi.
 •  Në studimet e fundit, një fraksion polisakaridi ka treguar që frenon lidhjen e benzoprene në hepatocitet primare të minjve, duke parandaluar kështu formimin e një benzoprene-ADN-ja që fillon potencialisht nga kanceri. aduktorë. Eshtë raportuar gjithashtu një induksion i glutathione S-transferaza dhe një frenim i efekteve që nxisin tumorin e acetatit myristic phorbol, i cili sugjeron një përfitim të mundshëm të përdorimit të xhelit të aloe në kimioprevencionin e kancerit.

Efekt hidratues dhe anti-plakje: Mukopolysaharidet ndihmojnë në lidhjen e lagështirës në lëkurë. Aloe stimulon fibroblastin i cili prodhon fibrat e kolagjenit dhe elastinës duke e bërë lëkurën më elastike dhe më pak të rrudhur. Ajo gjithashtu ka efekte kohezive në qelizat epidermale të lëkundjes sipërfaqësore duke i ngjitur ato së bashku, gjë që zbut lëkurën. Aminoacidet zbutin gjithashtu qelizat e ngurtësuara të lëkurës dhe zinku vepron si një forcues për të shtrënguar poret. Efektet e saj hidratuese janë studiuar edhe në trajtimin e lëkurës së thatë të shoqëruar me ekspozimin në punë, ku dorezat e xhelit aloe vera përmirësuan integritetin e lëkurës, zvogëlojnë shfaqjen e rrudhave të imëta dhe ulin eritemën. Ai gjithashtu ka efekt anti-akneik. Efekt antiseptik: Aloe vera përmban g6 ajentë antiseptik: Lupeol, acid salicilik, azot ure, acid kanamonik, fenole dhe squfur. Të gjithë kanë veprim frenues ndaj kërpudhave, baktereve dhe viruseve

Efekte anësore : Mund të shkaktojë skuqje, djegie, ndjesi ngecëse dhe dermatit të rrallë të përgjithësuar tek individë të ndjeshëm. Reagimet alergjike janë kryesisht për shkak të antrakinoneve, të tilla si aloin dhe barbaloin.

Oral: Dhimbje barku, diarre, urina e kuqe, hepatiti, varësia ose përkeqësimi i kapsllëkut. Përdorimi i zgjatur është raportuar për të rritur rrezikun e kancerit kolorektal. Efekti laksativ mund të shkaktojë pabarazinë e elektrolitit (nivele të ulëta të kaliumit).

 Kundërindikimet: në rastet e alergjisë së njohur ndaj bimëve në familjen Liliaceae.

Shtatzënia dhe ushqyerja me gji: Aloe oral nuk rekomandohet gjatë shtatëzënësisë për shkak të stimulimit teorik të kontraktimeve të mitrës, dhe tek nënat që ushqehen me gji, ndonjëherë mund të shkaktojë shqetësime gastrointestinale në foshnjën premature

Ndërveprimet: Perdorimi i AV në lëkurë mund të rrisë thithjen e kremrave steroide si hidrokortizoni. Zvogëlon efektivitetin dhe mund të rrisë efektet e dëmshme të digoksinës, për shkak të efektit të tij të uljes së kaliumit. Përdorimi i kombinuar i AV dhe furosemidit mund të rrisë rrezikun e varfërimit të kaliumit. Zvogëlon nivelin e sheqerit në gjak dhe kështu mund të bashkëveprojnë me ilaçe hipoglikemike orale dhe insulinës.

Kështu, megjithëse AV ka një spektër të gjerë të komponenteve bioaktive dhe përdorimeve, disa prej tyre mund të jenë mite dhe disa prej tyre mund të jene vertete magji.

 Këto të dhëna janë të rëndësishme që tregojnë nevojën për hulumtime të mëtejshme për të përcaktuar saktësisht përbërësit e saj, dozën e aplikimit te xhelit te aloe veres dhe kombinimin e AV me produkte të tjera në patologji të ndryshme

Por si perfundim une them qe ia vlen shume te perdoret ky xhel,nga pervoja ime ne farmaci Aloe Vera me ka dhene shpesh here pergjigjen e duhur per shume semundje te ndryshme ndonjehere edhe te padiagnostikuara!!! .Jepni xhelin e aloe veres edhe me te vegjelve tane sepse eshte product shume i duhur per te krijuar imunitetin e tyre,por gjithashtu edhe te rriturve.Konsulltohuni me farmacistet per aplikimin e aloe veres ne semundjen tuaj dhe pa hezitim filloni aplikimin e tij.

Faleminderit per vemendjen tuaj. /

Familjadheshendeti.com