Trajtime natyrale për gratë me flokë të hollë!

Nga Albina Alija

Flokët e hollë mund të ndodhin për këdo pa marrë parasysh gjininë. Edhe pse është shumë e zakonshme tek meshkujt, edhe gratë mund të vuajnë nga humbja e flokëve për shkak të shtatzënisë, ilaçeve, trashëgimisë apo çështjes së mundshme shëndetësore.

Shumë përdorin trajtime për të zgjidhur këtë çështje, ndërsa të tjerët preferojnë të paguajnë më shumë për të lejuar ekspertët të kujdesen për të. Por jo të gjithë kanë mjetet që flokët e tyre të preken përmes një procedure. Për fat të mirë, ka mjete të natyrshme që mund të përdoren nga gratë për të zvogëluar flokët e hollë mjaft shpejt. Këto janë të gjitha të sigurta për t’u përdorur dhe janë relativisht të lira kështu që pse të mos u jepni atyre një provë?

Reduktimi i produkteve për rregullimin e flokëve tuaj

Gratë kanë tendencë të përdorin mjete të nxehta kur rregullojnë flokët e tyre. Edhe pse ato bëjnë që flokët tuaj të duken absolutisht mahnitës, ekspozimi i vazhdueshëm ndaj nxehtësisë mund të dëmtojë fijet e flokëve deri në pikën që ato të bëhen të brishtë dhe të fillojnë të bien. Përpiquni të zvogëloni kohën kur përdorni produktetet për flokët në një ose dy herë në javë për t’i dhënë kohë flokëve tuaj për të riparuar vetveten. Mbani në mend se ka mënyra të tjera për stilin tuaj të flokëve pa përdorur ngrohje.

Masazh në kokën tuaj me vaj

Një tjetër trajtim i mundshëm natyror për flokë është që të përdorni vajra si vaji i ullirit dhe vaji i kokosit në kokën tuaj. Këto vajra kanë acide yndyrore, si dhe vitamina dhe minerale të tjera që jo vetëm riparojnë flokët e dëmtuar, por edhe përmirësojnë gjendjen e kokës suaj. Nxehtësia e vajit, deri sa të jetë e ngrohtë, atëherë masazhoni flokët dhe kokën tuaj. Lejoni që të thithë koka juaj këtë vaj për 45 minuta para se të pastroni me shampon flokët.

Përdorni aloe vera

Flokët e hollë gjithashtu mund të ndreqen me ndihmën e aloe vera. Xhel që gjendet në fletën e bimës që përmban antioksidantë që luftojnë radikalët e lirë që shkaktojnë dëme flokësh. Gjithashtu përmban enzima që mund të riparojnë dhe shërojnë qelizat e lëkurës së vdekur, ndërkohë që stimulojnë rritjen e flokëve. Merrni rreth 2 lugë xheli aloe vera dhe përziheni derisa të merrni një qëndrueshmëri të butë. Masazhoni me këtë xhel mbi kokën tuaj me majat e gishtave tuaj për pesë minuta, pastaj lini atë të qëndrojë për 25 minuta. Shpëlarjeni më pas me ujë të ngrohtë.

Aplikoni qumësht të kokosit

Ju gjithashtu mund të përdorni qumështin e kokosit si pjesë e flokëve tuaj, hedh lëngun si trajtim ajo është e pasur me ushqyes që mund të ndihmojnë në parandalimin e humbjes së flokëve. Çfarë është e mirë në lidhje me qumështin e kokosit është se ajo është lehtësisht në dispozicion. Ju vetëm duhet të masazhoni qumështin mbi flokët dhe lëkurën e kokës dhe lejeni që të vendosni për gjysmë ore të paktën para se të lani. Ju duhet ta përsërisni këtë trajtim të paktën tri herë në javë për të marrë rezultatet më të mira.

Vezët mund të ndihmojnë gjithashtu

Vezët janë gjithashtu të dobishme kur bëhet fjalë për trajtimin e renjës apo flokëve të hollë, sepse ato janë të pasura , me proteina. Proteina është thelbësore në rritjen e flokëve të shëndetshëm dhe të trashë, e cila është arsyeja pse duke shtuar këtë në dietën tuaj mund të jetë një gjë e mirë. Një tjetër mënyrë për të përdorur vezët për të korrigjuar flokët tuaj është të hedhni lëngun pra përzierja e një veze me një lugë gjelle vaj ulliri në një tas të vogël derisa të keni një konsistencë të qetë. Aplikoni përzierjen në flokët dhe kokën tuaj, duke u siguruar që ato të jenë të mbuluara në mënyrë të barabartë. Lëreni atë për 20 minuta. Mbuloni flokët me një kapel dushi, për të mos bërë një rrëmujë. Lani flokët tuaj më pas me shampo dhe ujë të freskët. Tereni flokët tuaj më pas për të përfunduar trajtimin.

Këto mjete shtëpiake natyrale janë vetëm për fillestarët. Ka shumë më tepër që mund të ju ndihmojnë në shpëtimin e flokëve tuaj duke përdorur këto metoda pa shkaktuar ndonjë efekt anësorë të dëmshëm për shkak se ju tani jeni duke përdorur përbërës të natyrshëm. /Familjadheshendeti.com