Frutat – përfitimet shëndetësore

Frutat dhe manaferrat janë ndër ushqimet më të njohura shëndetësore në botë. Ato kanë një shije të jashtëzakonshme. Frutat janë gjithashtu shumë të lehtë për t’u përfshirë në dietë, sepse ato kërkojnë pak ose aspak përgatitje.

  1. Molla

Molla është e pasur me fibra, vitaminën C dhe antioksidantë të shumta. Mollët janë shumë të kënaqshme dhe janë të përkryera si ushqime, nëse e gjeni veten të uritur mes ngrënies.

  1. Avokado

Avokadot janë të ndryshëm nga shumica e frutave, sepse ato janë të pasura me yndyra të shëndetshme në vend të karbohidrateve. Ato janë të buta, të shijshme dhe të pasura me fibra, kalium dhe vitaminën C.

  1. Banane

Bananet janë ndër burimet më të mira të kaliumit në botë. Ato janë gjithashtu të pasura me vitaminën B6 dhe fibra.

  1. Boronica

Boronica nuk është vetëm e shijshme, por edhe ndër burimet më të fuqishme të antioksidantëve në botë.

  1. Portokalli

Portokalli është i njohur për përmbajtjen e vitaminës C. Portokajtë janë gjithashtu të pasura me  fibra, antioksidantë dhe shije të pabesueshme.

  1. Luleshtrydhet

Luleshtrydhet janë shumë të shëndetshme dhe kanë më pak karbohidrate dhe kalori.

Ato janë të pasura me vitaminën C, fibra dhe mangan, dhe janë ndoshta në mesin e ushqimeve më të shijshme që ekzistojnë.

Frutat e tjera të shëndetshme

Ka shumë fruta dhe manaferra të tjera të shëndetshme që nuk janë në këtë list.

Disa prej tyre: qershia, rrushi, grejpfrut, kivi, limon, mango, pjepri, ullinjtë, pjeshkat, dardha, ananasi, kumbulla dhe mjedrat. /Familjadheshendeti.com