Selino – bima e mrekullive për shëndetin tonë

Nga Dr.Ismail Lutolli specialist Pediatër subspecialist Dijetolog-Nutricionist Bashkautore: Samire Ademi Lutolli – Specialiste Gjinekologji/ Obstetrikë Është një nga bimët më të njohura me vetitë e veçanta ushqyese...

A ËSHTË E NEVOJSHME MARRJA E VITAMINAVE DHE MINERALEVE SHTESË?

Mr.ph Laureta Berisha Kosumi - Farmaciste Pjesa e parë Kërkesat për të marrë vitamina dhe minerale shtesë janë mëse të shprehura, duke aluduar se nuk janë...

SUPË ME BROKOLI DHE KARROTË

Nga Blerta Kryeziu Thaqi - Kimiste Kjo supë është e përshtatshme për bebet 10 muajshe pasi përmban hudër dhe qepë por nëse keni një fëmijë...

HANI MANDARINË !!!

Nga Albina Alija Mandarinat janë të shijshme, të dobishme dhe i kemi në çdo shtëpi sidomos në stinen e dimërit. Mandarinat janë një nga frutat...

PËRFITIMET E PËRDORIMIT TË VEZËVE

Nga Albina Alija Veza është aq e mahnitshme saqë të gjithë duhet ta përfshijnë atë në dietën e tyre. Veza është një super ushqim! Duke ngrënë...

SHAFRANI I INDISË

Përgaditur nga Valdrina Hajdari Alimani Është i njohur gjithashtu si një nga erëzat e arta dhe konsiderohet si aroma më e larmishme dhe më e...

USHQIME TË PASURA ME HEKUR: ME USHQIM KUNDËR PLOGËSHTISË, LODHJES DHE ANEMISË

Dr. Jeton Zenuni - Transfuzion i gjakut Hekuri është një lëndë ushqyese esenciale e cila transporton oksigjenin deri te organet e brendshme përmes gjakut. Mungesa...

Qumështi i bletës, qumësht magjik apo “ilaç i mrekullive” !

Nga Dr.Ismail Lutolli specialist Pediatër subspecialist Dijetolog-Nutricionist   Ç’është qumështi i bletës? Qumështi i bletës "shëron çdo sëmundje" !!! A guxon te përdoret te fëmijët e vegjël ? Cilat janë...

HURMA

Nga Blerta Kryeziu Thaqi – Kimiste   Cilat elemente kimike të rëndësishme për organizmin i përmban hurma ? Hurma është një pemë që përdoren pothuajse të gjitha...

KRIPA

Nga Blerta Kryeziu Thaqi – Kimiste Kripa (kloruri i natriumit) është lëndë e bardhë dhe e fortë në trajtë kokrrizash të vogla të kristalta. Vetitë: NaCl...