Selino – bima e mrekullive për shëndetin tonë

Nga Dr.Ismail Lutolli specialist Pediatër
subspecialist Dijetolog-Nutricionist

Bashkautore: Samire Ademi Lutolli – Specialiste Gjinekologji/ Obstetrikë

Është një nga bimët më të njohura me vetitë e veçanta ushqyese dhe dobi të shumta mjekësore – shëruese. Selino është një perime e njohur që nga kohërat e lashta, e përdorën atë në Greqinë e lashtë, dhe është përmendur edhe në “Illyada dhe Odisea“. Sot ajo është përdorur kryesisht si një piper ose si një pjatë e dytë, dhe efektet e saje shëruese tashmë janë konfirmuar nga studime të shumta.

Pak kalori e shumë përmbajtje vitaminoze

Është një perime me kalori të ulët me vetëm 16 kalori për 100 gram, pra bën pjesë në mesin e ushqimeve me indeksin glikemik shumë të ulur. Përmban të gjitha komplekset e vitaminës B, vitamina C, vitamina A, vitamina E, minerale; kalcium, natriumi, alkaloid apiin, asparagin, vajra esenciale. Përveç antioksidantë të njohura të tilla si vitaminë C, selino përmban shumë komponime të tjera mjekësore që mbrojnë qelizat nga dëmtimi, enët e gjakut dhe organet e brendshme. Theks i veçantë i është dhënë vitaminë K, e cila është thelbësore për koagulimit të gjakut, duke parandaluar gjakderdhjen e mundshme, pastaj shëndetin e kockave dhe të enëve të gjakut, si dhe burim energjie. Në 100 gram selino përmban: 16 kcal/59 kJ. Prej kësaj 0 g yndyrë ,0,69 për qind janë proteina, 2,97 për qind karbohidrate dhe 0,17 për qind yndyra .

Efektet e shumta shëndetësore

Pirja e lëngut të saposhtrydhur të rrënjëve, gjetheve dhe trungut është një ilaç i shkëlqyeshëm dhe ka shumë përfitime mjekësore për trupin tuaj.

1. Zvogëlon dhe rregullon presionin e gjakut

Është përdorur për më shumë se 200 vjet për të ulur tensionin e gjakut në kulturat aziatike. Farmakolog William J. Elliott, i nxitur nga përvoja e studentit Vietnames babai i të cilit shërohet selino presionin e gjakut, vendosi për të konfirmuar shkencërisht. Ai e bëri një studim në kafshë, e cila zbuloi se presioni sistolik i gjakut dhe kolesterolit reduktohet me 14% gjatë konsumimit të selinos vetëm disa javësh. Dr. Elliott beson se presioni selino vepron në hormonet të stresit që e bën atë veçanërisht e rekomanduar për njerëzit që kanë një problem në bazë psikologjike. Selino njohet edhe si substancë me natyrë të lehtë diuretike, cila gjithashtu ka një efekt të dobishëm për presion të lartë. Për trajtimin e presionit të lartë, rekomandohet të hani 4 gjethe selino në ditë.

2. Mbrojte cilësore në infeksionet e traktit urinar

Selino zvogëlon nivelet e acidit urik dhe stimulon prodhimin e urinës. Studimet kanë treguar se zvogëlon përhapjen e baktereve dhe pastron organizmin nga toksina. Kjo nxitë imunitetin dhe parandalon infeksionet bakteriale. Është gjithashtu e dobishme në luftën kundër infeksioneve bakteriale të sistemit të tretjes dhe riprodhimit. Kjo mund të ndihmojë kundër infeksioneve ne fshikëzë urinare, veshkave dhe organeve riprodhuese.

3. Redukton rrezikun e ulçerës së stomakut

Janë kryer studime se si vepron selino kundër ulçerës së stomakut dhe në aktivitetin e baktereve që e shkaktojnë atë. Është gjetur gjithashtu se vaji i selino vepron fuqishëm kundër Escherichia coli, dhe mesatarisht kundër Pseudomonas aeruginosa dhe Staphylococcus aureus.

4. Ndihmon te rastet me diabet

Gjethet e selinos shpesh hahen si një trajtim për diabetin, veçanërisht për shkak se ajo është e pasur me fibra, të cilat kanë treguar se ndihmojnë në zbutjen e simptomave të diabetit. Indeksi glikemik është mjaft i ulur që e bën përdorimin e preferuar në këto raste.

5. Shkatërron qelizat e kancerit

Selino është një nga perimet më të mira në preventivë kundër kancerit, sidomos për kancerin e stomakut. Ajo përmban 18 grupe të ndryshme të përbërësve anti-kancer (ftalidi i poliacetileni) , të cilat neutralizojnë substancat kancerogjene, sidomos nga konsumimi i duhanit . Hulumtimi i ri sugjeron që konsumi i 2 deri 3 celulave të paktën 2 herë në javë, mund të zvogëlojë dukshëm rrezikun e kancerit të mushkërive, rreziku nga kanceri i gjirit dhe vezoreve. Aktiviteti i tij terapeutik është raportuar në tumoret e gjirit në rritje të shpejtë. Selino shkatërron apo ndikon duke reduktuar përhapjen e enëve të gjakut rreth tumorit, duke shkaktuar që qelizat e kancerit të vdesin.Pra ka rol inhibues mbi proceset malinje në organizëm.

6. Ndihmon ne rastet me artritin rheumatoid dhe lehtësoni dhimbjen

Ekstrakt selino u testua si një dhimbje anti-muskulore dhe dhimbje arthritis. Substanca tek selino me emrin polycetylene është përgjegjëse për lehtësimin e inflamacionit në rastin e artritit rheumatoid dhe osteoartritin.Kërcelli i gjatë i selinos është shumë efikas për shëndetin e kockave. Përmban shumë elemente ushqyese, vitamina dhe minerale dhe të cilat përmirësojnë shëndetin e përgjithshëm dhe veçanërisht shëndetin e eshtrave. Selino përmban 23 % silic dhe është i pasur me kalium i cili është shumë i rëndësishëm për shfrytëzimin e drejtë të kalciumit në eshtra, me çka përmirësohet shëndeti i eshtrave dhe parandalohen thyerjet. Niveli i lartë i kalciumit në selino do të absorbohet në mënyrë të duhur me ndihmën e kaliumit, ndërsa kalciumi do të reduktojë rrezikun nga humbja e masës kockore.

7. Ndihmon në humbjen e peshës

Për shkak të përmbajtjes së ulët të kalorive dhe efektit të butë diuretik, selino është e përshtatshme në planet dietologjike për humbjen e peshës. Ajo furnizon trupin me ushqyes të rëndësishëm që rregullojnë metabolizmin e yndyrës. Duka pasur indeksin glikemik mjaft te ulur, ndihmon në rregullimin e presionit të gjakut dhe sheqerit në gjak, gjë që redukton nevojën për të ngrënë. Një përqindje e lartë e ujit në selino ndihmon me një ndjenjë më të mirë të ngopjes.

KUJDES: Lëng Selino nuk duhet të merret nga gratë shtatzëna sepse ajo ka një efekt shumë të shprehur ne nxitjen e abortit. Gjithmonë për përdorim zgjidhni një selino organike.

Disa receta dhe problemet shëndetësore për të cilat dedikohen Selino

Çaj për humbje në peshë

Marrim 1-2 lugë të farave të selinos dhe i qesim në një gotë të cilën e mbushim me ujë dhe e lëmë të qëndroj për 10-15 minuta. Këtë çaj mund ta përdorim tre herë në ditë. Selino e zier përdoret si një pije që ndihmon në ruajtjen e ujit, si dhe në humbjen e peshës. Pini disa herë në ditë. Mund ti shtoni ujit dy lugë mjaltë për të bërë shijen më të mirë.

Sallatë nga selino për ngritje imuniteti ½ litër kos të kulluar e përziejmë me hudhren dhe me dy selinot e qëruara e të bëra në rende , Mandej dy karrotat në të njëjtën mënyrë i bëni në rende dhe i përzieni me kos, kësaj mase i shtoni vajin e ullirit dhe përzieni mirë. Për të dekoruar sallatën mund të përdorni koprën.

Selino te problemet alergjike

2 lugë copëza të grimcuara të rrënjeve të selinos me 200 ml ujë të ftohtë. Le të qëndrojë për 2 orë. Pini 1/3 gota 3 herë në ditë, 15-20 minuta para ngrënies së ushqimit.

Selino te problemet e traktit tretës – Gastrit

40 gr ujë të rrënjës së selinos i vendosë në 1 litër ujë të valë, të mbuluar në një enë dhe të lënë të qëndrojë për 8 orë. Pini 2 lugë, 3 herë në ditë, 15 minuta para ngrënies.

Te rastet e pagjumësi

Merrni lëng të freskët të selinos, 2 -3 lugë çaji 3 herë në ditë, 20 minuta para ngrënies.
Selino te Infeksionet urinare Sasi e vogël 1 lugë çaji selino me 200 ml ujë, pas ftohjes shtoni dy lugë mjaltë për shije. Përzieni dhe pini 2 lugë 3 herë në ditë për 30 minuta para ngrënies.

Çaj nga selino kundër reumatizmit

Vendoseni në një enë 1/2 litra ujë, pastaj shtoni 20 gram gjethe selino, mbuloni dhe gatuani për 2-3 minuta. Hiqni nga zjarri dhe lini për të ftohur. Për trajtimin e reumatizmit, është e preferueshme të pini 4 gota çaji selino përditë për 4-6 javë.

Për të përfituar nga dobitë e selinos duhet që rregullisht ta konsumojmë kërcellin, fletët dhe rrënjët e selinos, të cilat janë një depo e vërtetëne vitaminave dhe mineraleve dhe me të drejtë është quajtur bima e mrekullive për shëndetin tonë.
/Familjadheshendeti.com