🔶️DISA KËSHILLA PËR DIABETIN GJATË VERËS

✅️Ndiqni këto këshilla për të ndihmuar në menaxhimin e diabetit tuaj ndërsa shijoni aktivitetin jashtë:

· Pini shumë ujë

· Shmangni dehidirmin

· Rregulloni insulinën sipas nevojës

· Testoni shpesh nivelet e sheqerit në gjak

· Mbani me vete artikuj për të trajtuar hipoglikeminë. Kjo përfshin tableta të glukozës ose xhel glukoze.

· Merrni disa ushqime me vete.

· Ruani mirë ilaçet dhe furnizimet tuaja.

· Shmangni djegiet nga dielli. – Djegiet nga dielli stresojnĂ« trupin tuaj dhe mund tĂ« rrisin nivelet e sheqerit nĂ« gjak.

· Përdorni një krem ​​dielli me spektër të gjerë dhe vishni veshje mbrojtëse për sytë.

· Mbroni këmbët tuaja

· Vishni mbathje gjatĂ« notit ose duke ecur nĂ« plazh. – Ă‹shtĂ« e vĂ«shtirĂ« tĂ« shohĂ«sh fundin e ujĂ«rave ose tĂ« dish se çfarĂ« fshihet nĂ«n rĂ«rĂ«, kĂ«shtu qĂ« mbroni kĂ«mbĂ«t tuaja nga prerjet dhe lĂ«ndimet.

Dr. Amir Rexhepi Endokrinolog