VAJ ARGAN!!

Nga Albina Alija

Vaj Argani – quhet shpesh
“ari i lëngët” dhe është produkt i mrekullisë së lëkurës, i cili është nxjerrë nga pema e arrës argan, e cila është e njohur në vendet në Marok. Ajo është e pasur me ushqyes të dobishëm si vitamina A, vitamina E, acide yndyrore dhe acid linoleik, duke e bërë atë veçanërisht të dobishme për flokët dhe lëkurën tuaj.

Vendasit e Marokut kanë shfrytëzuar përfitimet e vajit argan për breza tani, po e përdorin për përdorime praktike si plagë shëruese, për lehtësimin e skuqjeve dhe ushqimin e lëkurës dhe flokëve. Me pemën argan që po rritet ngadalë dhe është në Marok, marrja e kostos së pastër të arganit kushton shumë. Dhe tani, njerëzit në mbarë botën janë të gatshëm të paguajnë një çmim të lartë vetëm për të përjetuar efektet shëruese të vajit argan!

Këtu janë disa nga përfitimet e lëkurës dhe të flokëve që mund të merrni nga vaji argan:

Për lëkurën e thatë / apo të yndyrshme

Me vitaminën e saj të lartë, vitaminë A dhe përmbajtjen e acidit yndyror, vaj argani është zgjidhja më e mirë natyrale për një lëkurë më të butë dhe më të hidratuar. Ajo vepron si një moisturizer natyrore që trajton lëkurën e thatë, dhe e mban atë të ushqyer dhe të shëndetshëm duke rregulluar prodhimin e lëkurës apo rigjenerimim e lëkurës për të mbajtur vajrat natyrale në një nivel të shëndetshëm. Me këtë ajo mund të trajtojë lëkurën e thatë duke shtuar lagështi dhe mund të trajtojë lëkurën me vaj duke zvogëluar mbiprodhimin e tepërt të yndyrës në lëkurën tone.

Puçrrat në fytyrë/ aknet

Puçrrat zakonisht shkaktohen nga lëkurat e yndyrshme ose nga mbiprodhimi i tepërt.. Ndryshe nga produktet e tjera me bazë vajrat që nxisin dhe bëjnë formimin e akneve, pra vaji argan bën të kundërtën dhe zvogëlon formimin e akneve duke rregulluar prodhimin e lëkurës gjatë shërimit të qelizave të dëmtuara të lëkurës. Përmbajtja e lartë e acidit linoleik të vajit argan gjithashtu zbut inflamacionin e shkaktuar nga aknet. Megjithëse vaji argan është teknikisht një vaj, që konsiderohet si një vaj “i thatë”, që do të thotë se do të absorbohet lehtësisht në lëkurë dhe nuk do të lërë një mbetje të yndyrshme kur aplikohet në lëkurë në mënyrë topike.

Dëmtimet nga diell dhe plakja

Vaj argan është i pasur me antioksidantë që luftojnë radikalet e lira të shkaktuara nga rrezet UV të diellit. Duke bërë këtë, ajo gjithashtu kundërvepron efektet e dëmtimit të diellit që lidhet kryesisht me plakjen e lëkurës, si rrudhat, linjat dhe pikat e moshës. Vaj argan nxit ripërtëritjen e qelizave të lëkurës, rrit elasticitetin dhe zbut rrudhat.

Flokët e demtuara

Vaj arganu mund të veprojë gjithashtu si një kondicioner natyral i flokëve dhe bën riparimin e dëmtimit të flokëve. Mund të ndihmojë në trajtimin e majeve të dyfishta të flokut, dhe për shkëlqimin e flokut, pra duke i lënë flokët të ndritshme, të butë.
Vaj argani mund të nxisë rritjen e flokëve të reja, dhe të mbajë lëkurën e kokës të ushqyer.

Thonjtë e brishtë

Thonjtë e fortë, të shëndetshëm mund të arrihen me një trajtim të vajit arganit. Vaj argani do të kushtëzojë dhe hidraton thonjtë dhe do të rivendosë shkëlqimin natyral të thonjve tuaj! /Familjadheshendeti.com