SI TA PËRDORNI VAJIN E KOKOSIT PËR FLOKËT TUAJA!

Nga Albina Alija

Kërkesa për vaj të kokosit është rritur gjatë viteve, jo vetëm për shkak se është e dobishme për gatim, por gjithashtu është gjetur se përmban përfitime të shumta shëndetësore për përdoruesit e tij. Njerëz të profilit të lartë përdorin vajin e kokosit kur bëhet fjalë për pastrimin e dhëmbëve të tyre, dhe disa madje e përdorin atë për të hidratuar lëkurën e tyre, megjithëse asnjë vaj nuk mund ta bëjë këtë nëse nuk përdoret në mënyrën e duhur.

Vaj i kokosit ndihmon për flokët tuaj?

Epo, këtu është ajo ku bëhet interesante.
Vaj i kokosit ka disa përdorime kur është fjala për kujdesin e flokëve tuaj. Pra, nëse jeni gati të provoni diçka të re për të përmirësuar shëndetin e përgjithshëm të flokëve tuaj, këtu janë disa këshilla që duhet ti keni parasysh!

Zbutës i flokut

Një nga përdorimet e shumta të vajit të kokosit është të përmirësojë efektet e kondicionerit në flokët tuaj. Aplikoni disa kondicioner në flokët tuaj si zakonisht, pastaj aplikoni disa pika vaj kokosi në kokën tuaj. Shtresa e vajit të kokosit mund të ndihmojë në mbylljen e vetive hidratuese të zbutjes në fijet e flokëve. Lëreni vajin në kokë të qëndrojë për 15 minuta para se të shpërlani tërësisht. Flokët tuaj do të ndihen më të butë më pas.

Për largimin e zbokthit

Përdorni vajin e kokosit përpara se të përdorni shampo. Bëni masazh në lëkurën e kokës me dy lugë vaj kokosi gjysmë ore para se ta përdorni shampon në flokë. Pas disa aplikimesh, zbokthi do të largohet.

Mbron, dhe freskon flokun tuaj

Vaji i kokosit mund të përdoret edhe si freskues natyral i flokëve dhe rekomandohet sidomos për femrat që kanë flokë kaçurrela. Thjesht, merreni dhe nxehni 60 mililitra ujë dhe përzieni me tri lugë çaji vaj kokosi. Pasi t’i keni përzier mirë, përzierjen e fituar derdheni në një shishe spreji. Gjatë ditës, aplikoni sprejin e fituar në flokët tuaj për një rezultat të menjëhershëm.

Një tjetër mënyrë që ju mund të përdorni vajin e kokosit për flokët tuaj është duke e përdorur atë si një llak për flokë.
Jo vetëm që kjo i jep flokëve tuaj shkëlqim shtesë, por gjithashtu shton edhe një shtresë mbrojtjeje gjithashtu për fijet tuaja të flokëve. Vaji i kokosit ka një tendencë të ngrihet,por ju mund të ngrohni atë vetëm duke e vendosur shishen në një tigan të mbushur me ujë të ngrohur, derisa vaji të shkrihet tërësisht.

Trajto majet e dyfishta të flokut

Ka raste kur duhet të merremi me majet e dyfishta të flokut, por nëse përpiqeni që ta rritni gjatësin e flokut, ideja e prerjes së disa centimetrave nga flokët do të ju ndihmojë.
Nëse është kështu, pra krijimi i një maskë flokësh mund të ndihmojë në lehtësimin e shfaqjes së majeve të dyfishta, duke riparuar skajet e dëmtuara të flokut.

Për të krijuar këtë maskë flokësh, duhet të kombinoni vajin e kokosit me të bardhën e vezës dhe mjaltë. Aplikoni këtë në flokët tuaj dhe lini atë për 10 deri në 15 minuta. Lani tërësisht flokët pas kësaj maske.
Ju mund ta përsërisni këtë dy herë në javë derisa të merrni rezultatet e dëshiruara.

Shpejton rritjen e flokut

Nëse jeni duke u mërzitur se flokët tuaj nuk po rritet aq shpejt sa të doni, duke e bërë zgjidhjen tuaj të rritjes së flokëve me ndihmën e vajit të kokosit, mund të vlen të provoni. Kjo është në fakt një zgjidhje e lehtë për t’u bërë.
E gjitha që ju duhet të bëni është të kombinoni disa pika vaj esencial me rozmarinë me vaj të kokosit para se të masazhoni mbi flokët dhe kokën tuaj. Kjo do të ndihmojë në nxitjen e rrjedhjes së gjakut në lëkurën tuaj të kokës, e cila mund të rritë flokët tuaj.

Lufton ngrirjen e flokut

Çfarë tjetër mund të përdorni vajin e kokosit? Epo, nëse ju jeni vazhdimisht duke u marrë me flokë të hollë, ju do të gjeni se vaji i kokosit është një përbërës efektiv në mbajtjen e flokëve tuaj të lëmuar dhe me shkëlqim. Aplikoni një sasi të vogël të vajit të kokosit, në lidhje me madhësinë e një bizele, në pjesët e dredhur të flokëve tuaj. Kjo do të ndihmojë shumë që floku juaj të mos duket i ngrirë!
Vaji i kokosit është perfekt për flokë kaçurrela dhe të drejta.

Mban krehjen (fenirimin), eviton elektrizimin, u jep flokëve shkëlqim e butësi dhe riparon dëmtimet.

Nuk është për t’u habitur që shumë njerëz e kërkojnë vajin e kokosit në ditët e sotme. Mbi të gjitha,vaji i kokosit ka përfitime të shumta në flokët tuaja, për të ofruar në krye të përdorimeve të saj medicinale. Vetëm sigurohuni që të merrni versionin organik për të siguruar që ju do të korrni shumicën e përfitimeve të tij. /Familjadheshendei.com