Tërshërë, avokado dhe banane

Nga Blerta Kryeziu Thaqi – Kimiste

Kjo pure është e pasur me fibra nga tërshëra dhe është e përshtatshme për vaktin e mëngjesit ose të darkës, për vogëlushit tuaj. Përmban kalcium, hekur, vitamin A , vitamin B dhe proteina. Kjo pure i ka të gjitha, nga vlerat ushqyese, thjeshtësinë për tu përgatitur dhe për më tëpër fëmijët mund ta konsumojnë lehtësisht.

Përbërësit:
¼ filxhani me tërshërë të thatë;
¼ avokado;
½ banane
½ filxhani me ujë, qumësht gjiri ose formule (unë zakonisht tërshërën e ziej me ujë).

 

Përgatitja:
1. E vendosni tërshërën dhe qumështin (ujin) në një tenxhere dhe zieni në zjarr të ngadaltë për 10 minuta duke i përzier shpesh.
2. E hiqni nga zierja dhe e leni pak sa të ftohet.
3. Shtoni bananen dhe avokadon
4. Në fund i kaloni të gjithë përbërësit në një blender me fuqi të lartë për 1 minutë.
5. Tashmë pureja është gati për tu konsumuar.

Detajet:
Koha e përgatitjes së puresë është 3 minuta
Koha e gatimit është 10 minuta

Përbërësit e lejuar për bebe 6+ mirëpo kombinimi trio i produkteve fillohet nga 8+.

I bëftë mirë bebit. /Familjadheshendeti.com