Nga Fjolla Spanca në vend të urimit…

Nga Fjolla Spanca

Dikur 28 Nëntori shënonte festën ma kuptimplote për shqiptarët (sidomos për ata jashtë kufijve të Shqipnisë)

Si fëmijë mbaj mend dhjetra demostrata, programe, konferenca e të tjera organizime në shenjë përkujtimi e thirrjeje për bashkimin e trojeve; në shenjë mirënjohjeje për mundin e shqiptarëve e në shenjë Malli ndaj Shqipnisë që e ruanim në krahnor prej rrëfenjave të të parëve!

Qyshkur, në kujtimet dhe zemrat tona, Shqipnija ka pasë qenë nji zonjë e randë me gra e burra t’papërtuem që sakrifikonin edhe frymën për hir t’madhnisë së atdheut!

Shqipnija e librave të historisë së vyshkun, përherë ka qenë e fismja Tokë e synyme prej armiqve të panumërt, e cila qe lanun keq e coptuar mizorisht!

Shqipnija ka qenë mbi çdo gjë, amaneti, andrra dhe dashnija e pasosun!

– Ndërsa sot, teksa qielli i mbuluem prej vransinash të panumërta shtrydh rigat e para të shiut, takoj e dëgjoj shqiptarët që vjellin helm e vner mbi Shqipninë!
– sot ma shumë se kurrë, Shqipnija asht e huaj …
– të idhnuem e të zhgënjyem, shumë sosh kërkojnë veç me ik …
– me IK.
– të lodhun prej hallesh e dertesh, shqiptarët luten mos me i pa ma ‘as bojnat ktij veni’
– të mashtruem e të tradhtuem, të rinjtë kërkojnë udhë që të çojnë nëpër qytete ku s’asht marre me qenë njeri i qetë, i butë, i drejtë e i sinqertë
– Shqipnija e politikanëve të korruptuem; Shqipnija e drogës dhe grupeve mafioze nuk asht ma mëmëdheu i trunit që çelë dituni
– Shqipnia e Ismail Qemailit; Dashnija e Isa Boletinit … sot asht Shqipnija e mallkimeve dhe trishtimit!

E n’vend t’urimit tani asht zor me i gjetë fjalët e duhuna e me i kërkue shqiptarit t’drejtë me qëndrue n’Shqipni! Asht zor me e mohue zorin që e ka pllakos jetën e qytetarit normal që nuk ‘gjallnon’ me drogë!

Ama, me hesht asht turp!
Shqipnija asht e vogël për u ba nji e keqe aq e madhe, se ashtu duan ca – ca …

Në mos, edhe kur të jenë djegun tana shpresat, ka me ardhë vakti që sytë me u kthye kah Qielli … e ashtu, n’heshtje kanë me u knue vargjet e atyne që u asht ba padrejtësi …

– n’vend t’urimit sot kujtojme daten e lindjes se njinit prej burrave ma t’çmueshem qe pati najhere Shqipnija!
– Lindja e bac Ademit! Atij krahnori qe e nxani tanë Shqipninë dhe shqiptarët!

Bac,

Ti je kanë emni i Parë,
gzim e frymezim!

tash, Anej kah prehet shpirti yt, qofsh mbulue me Flamurin e Dashnisë!

Na, ta kujtojna daten e lindjes se asht arome’ e Lirisë! Përmenje për secilin që prej tokës së vet don me ik!

#28nantor
#ademjashari

/tesheshi.com/

/Familjadheshendeti.com