DISA MËNYRA PËR TË HEQUR THEMBRAT E PLASARITURA!

Nga Albina Alija

Thembrat e plasaritura ose këmbët e çara janë një shenjë e kujdesit të padëshiruar të tyre. Pjesa e këmbëve tona sidomos thembrat jane më të prirura për thatësi dhe plasaritje për shkak të mungesës së gjëndrave dhjamore në këtë rajon. Këmbët e plasaritura mund të shkaktohen nga mungesa e lagështisë, gjendjes mjekësore dhe mbi ekspozimi. Këmbët e plasaritura mund të shfaqen në cilindo person, por njerëzit që vuajnë nga diabeti dhe këmbët e atletit janë më të prirura ndaj tij. Ne jemi gjithashtu më të prirur edhe sipas moshës. Çarja në këmbët tona dëmton epidermën e lëkurës dhe në kohë mund të shkaktojë dëme më të thella në dermë, ( shtresë të lëkurës), kjo mund të shkaktojë acarim dhe dhimbje të fortë, si dhe sasi të tepërt të presionit në bllokun e këmbëve do të ndikojnë në thembrat e këmbëve pasi kjo pjesë është e thatë. Njerëzit të cilët vuajnë nga acidet yndyrore omega 3 dhe mungesa e zinkut janë më të prirur ndaj këmbëve të plasaritura.Ky problem i lëkurës është i zakonshëm në të dyja gjinitë, varion nga ashpërsia. Disa këmbë të plasaritura mund të jenë me një çështje kozmetike për diçka që shkakton dhimbje të forta.
Këmbët e plasaritura mund të shoqërohen nga simptoma të tilla si kruarje, inflamacion, heqje të lëkurës dhe skuqje. Marrja e masave të duhura do të ndihmojë në parandalimin e tyre dhe të ndalojë atë që të shkaktojë dëme të mëtejshme që mund të çojnë në dhimbje dhe gjakderdhje.
Ka disa mënyra për të ndihmuar rreth këmbëve të plasaritur, më poshtë janë disa që mund të provoni në shtëpi.

VAJ PERIMESH

Vaj perimesh mund të ndihmojë si moisturizer lëkurën në këmbë, duke hequr lëkurën e vdekur dhe plasaritur. Masazhoni thembrën tuaj duke përdorur vajin e perimeve para se të shkoni në gjumë dhe përdorni një vaj në mëngjes. Kjo do të heqë lëkurën e vdekur duke mbyllur lagështinë në këmbët tuaja. Bëni këtë çdo ditë derisa të arrini rezultatin e dëshiruar. Ju mund të përdorni vajra të ndryshme vegjetale, si vaji i susamit, vaji i ullirit dhe vaji i kokosit. Ju mund të parandaloni që vaji të përhapet në pjesën tuaj të krevatit duke veshur çorape.

MIELL ORIZI

Çelësi për heqjen e këmbëve të plasaritur është të shtresohet lëkura dhe të hiqni qelizat e lëkurës së vdekur që shkaktojnë çarje. Miell orizi  është një përbërës i madh për një vaj pastrimi në shtëpi.Krijo pastrim nga përzierja e miellit oriz me një lugë çaji uthull molle dhe mjaltë. Tundeni përzierjen derisa të bëhet një paste e trashë. Nëse plasaritja në këmbë ju shkakton dhimbje, shtoni vajin e ullirit në përzierje. Lereni këmbët në një enë të k mbushura me ujë të ngrohtë për dhjetë minuta. Hiqni këmbët dhe prekni atë para se të masazhoni përzierjen e miellit të orizit në këmbët tuaja. Pastroni atë për rreth 20 minuta  me ujë të vakët. Bëni këtë ilaç çdo ditë tjetër derisa të jeni të kënaqur me rezultatet.

LIMONI

Përmbajtja e fortë e acidit të limoneve mund të ndihmojë zbutjen e lëkurës dhe zvogëlimin e plasaritjeve të këmbëve. Lëreni këmbët në ujë të ngrohtë për 15 minuta ose më shumë. Shtoni lëng limoni në ujin tuaj dhe pastroni këmbët tuaja për të shtresuar lëkurën. Ju gjithashtu mund të përdorni një furçe adekuate për pastrimin e lëkurës  për të hequr qelizat e vdekura.

UJË TRËNDAFILI DHE GLICERINË

Glicerina mund të ju ndihmoj për të zbutur lëkurën, ndërsa uji i trëndafilit përmirëson shëndetin e lëkurës. Uji i trëndafilit përmban antioksidantë, antiseptik, pronat anti-inflamatore që janë të dobishme në rastet e rënda tek thembrat e plasaritura.Gjithashtu përmban vitamina A, D, E, B3 dhe C që janë esenciale për lëkurën e shëndetshme. Përzieni shuma të barabarta me ujë, ujë trëndafili dhe glicerinë dhe fërkoni me këtë përzierje thembrat tuaj çdo natë derisa të arrini rezultatin e dëshiruar.

PARAFINË

Dylli i parafinës do të zvogëlojë dhimbjen dhe acarimin nga thembrat e plasaritura. Ajo vepron si një lehtësues që zbut lëkurën. Ju mund të blini parafines në dyqanet e bukurisë. Shkrijeni një bllok prej dylli parafine dhe shtoni një lugë gjelle vaj kokosi. Lejo që përzierja të ftohet, sapo të shfaqet një shtresë e hollë dylli në krye, përpiquni të ngjitni në gishtin tuaj. Nëse temperatura është e durueshme, zhytni këmbët tuaja në përzierje dhe ngrini atë, prisni për 5 deri në 10 minuta dhe përsëritni. Pasi këmbët tuaja janë të mbuluara plotësisht me parafine, mbuloni atë me plastike dhe lini atë për 30 minuta.

Hiqni dyllin nga këmbët tuaja dhe do të vini re lëkurën më të butë dhe më të zbutur

Disa nga shkaqet e tjera të këmbëve të plasaritura janë një dietë e pashëndetshme, që qëndron gjatë në dysheme të forta, veshur me këpucë që janë shumë të ngushta ose kanë cilësi të gabuar, ekzemë, sëmundje tiroide dhe psoriaza. Nëse mjetet e mësipërme nuk tregojnë përmirësim për këmbët tuaja të është më mirë të konsultoheni me një dermatolog. Ata mund të ndihmojnë në përcaktimin e shkakut rë thembrave tuaja të plasaritura dhe të ju japin ilaçet dhe trajtimet e duhura për ta hequr atë. /Familjadheshendeti.com