Alergjitë në shtatzëni


Meqenëse është koha kur më së shumti shfaqen alergjitë do të përpiqemi të ju informojmë  duke u përgjigjur në pyetjet që më së shpeshti na adresohen:
A  e predisponon shtatzënia shfaqjen e alergjive të ndryshme gjatë kësaj periudhe❓
 ?Nuk ka të dhëna se shtatzënia predisponon por është e mundur që një grua të zhvillojë alergji gjatë shtatzënisë e kjo është edhe  më e zakonshme te  gratë që kane pasur  alergji para konceptimit.
A përkeqësohen alergjitë gjatë shtatzënisë❓
 ?Varet nga gruaja dhe nga ashpërsia e alergjive gjatë shtatzënisë.  Te rreth një e treta e nënave të ardhshme simptomat e  alergjisë priren të përkeqësohen gjatë shtatzënisë, te një  e treta  mbeten të njëjta dhe  një e treta e tyre zbulojnë se simptomat e tyre të alergjisë në të vërtetë përmirësohen gjatë shtatzënisë.
Cilat janë llojet e simptomave të alergjisë gjatë shtatzënisë❓
 ?Simptomat janë të njëjta për gratë shtatzëna si dhe për individët jo shtatzënë.  Simptomat e zakonshme të alergjisë gjatë shtatzënisë përfshijnë: ✅Kruarje të syve,sy të përlotur ✅Teshtitje ✅Dhimbje ose kruarje të fytit ✅Rrjedhje e hundëve✅Kingjestion i sinuseve
A do të thotë një hundë e mbytur gjatë shtatzënisë që kam alergji❓
 ?Gratë shtatzëna shpesh zhvillojnë hundë të bllokuara.  Kongjestioni i hundës zakonisht fillon diku në tremujorin e dytë duke shkaktuar që membranat e mukozës të fryhen dhe zbuten.  Mjeku juaj mund t’i referohet kësaj si rinit i shtatzënisë. Riniti i shtatzënisë mund t’ju bëjë të ndiheni  sikur të ishit ftohur ose të keni alergji. Kjo mund të manifestohet me rrjedhje nga hundët , kollitje dhe gjakderdhje nga hundët gjatë shtatzënisë. Lajmi i mirë është se riniti i shtatzënisë zakonisht largohet menjëherë pas përfundimit të shtatzënisë.
Çfarë ilaçesh mund të marr për alergjitë gjatë shtatzënisë❓
 ?Gratë duhet të jenë shumë të kujdesshme kur marrin medikamente gjatë shtatzënisë, veçanërisht gjatë tremujorit të parë. Është e rëndësishme të bisedoni me një mjek përpara se të përdorni ilaçin kundër alergjive gjatë shtatzënisë.  Punoni së bashku për të gjetur një ekuilibër të përshtatshëm për mjekimin dhe kontrollin e simptomave. Mjeku juaj fillimisht mund të rekomandojë mënyra për të reduktuar simptomat që nuk përfshijnë medikamente.  Strategjitë përfshijnë korrigjimin ndaj alergjive në shtëpinë tuaj, shmangien e shkaktuesve të alergjive ose përdorimin e një spray hundësh të kripur (ujë të kripur). Antihistaminet orale trajtojnë simptomat e alergjisë në hundë dhe sy.  Është mirë që t’i merrni pas tremujorit të parë. Loratadina dhe cetirizina janë antihistamine orale të gjeneratës së dytë.  Ato konsiderohen të sigurta për shtatzëninë, sipas studimeve të shumta.  Shmangni përdorimin e antihistamines të kombinuar me një dekongestant gjatë shtatzënisë.  Hulumtimet janë në vazhdim mbi ndikimin e këtyre ilaçeve te nënën dhe foshnjën.
A mund të përdor spraj për hundë gjatë shtatzënisë❓
 ?Disa spraj nazal janë më të sigurt se të tjerët.  E mira e sprajeve për hundë është se ilaçi fokusohet kryesisht në hundë.  Ai nuk udhëton në të gjithë pjesën tjetër të trupit. Sprajet e hundës kortikosteroide janë kryesisht të sigurta.  Ato u përshkruhen grave shtatzëna me simptoma të moderuara deri në të rënda të alergjisë që zgjasin më shumë se disa ditë.  Budesonidi konsiderohet më i sigurti.  Mometasone dhe fluticasone konsiderohen gjithashtu të sigurta. Spërkat dekongjestive për hundë janë më problematike.  Disa studime tregojnë për rrezikun e defekteve të lindjes kur nënat e ardhshme përdorin këto produkte.  Zakonisht ato nuk rekomandohen gjatë shtatzënisë, veçanërisht gjatë tremujorit të parë. Gratë shtatzëna duhet të shmangin spërkatjet antihistamine të hundës, pasi nuk ka hulumtime të mjaftueshme për të vërtetuar sigurinë e tyre. Flisni gjithmonë me mjekun tuaj se cili medikament me sprej për hundët është i duhuri për ju, si dhe për çdo rrezik medikamenti për ju dhe fëmijën tuaj

A mund të marr vaksina kundër alergjive gjatë shtatzënisë❓
 ?Gratë shtatzëna mund të vazhdojnë me vaksinat kundër alergjive që kanë filluar para se të mbeten shtatzënë.  Ato duhet të qëndrojnë në dozën aktuale gjatë shtatzënisë – mos e rritni dozën.  Nëse ka ndonjë reaktivitet, mjeku mund të zvogëlojë dozën e vaksinës. Nuk rekomandohet fillimi i vaksinave kundër alergjive gjatë shtatzënisë.  Kjo mund të shkaktojë ndryshime në një sistem imunitar tashmë të luhatshëm dhe mund të shkaktojë një reaksion sistemik.
Nëse përjetoj anafilaksi, a mund ta përdor auto-injektorin tim të epinefrinës gjatë shtatzënisë❓
 ?Trajtimi i anafilaksisë gjatë shtatzënisë është i ngjashëm me trajtimin për gratë jo shtatzëna .  Përdorni epinefrinën në shenjat e para të simptomave.
Nëse unë kam alergji gjatë shtatzënisë, a do të ketë alergji fëmija❓
 ?Simptomat e alergjisë gjatë shtatzënisë nuk besohet të kenë ndonjë ndikim nëse fëmija juaj zhvillon alergji.  Megjithatë, gjenetika është një faktor kryesor në zhvillimin e alergjive tek fëmijët.  Nëse një fëmijë ka një prind ose një vëlla me alergji, atëherë edhe ata janë në rrezik të shtuar për të marrë alergji. Dieta e një nëne të ardhshme gjatë shtatzënisë mund të jetë një faktor nëse një fëmijë zhvillon rinitit alergjik, alergji ushqimore, astmë ose ekzemë.  Një studim zbuloi se nënat e ardhshme që hanin shumë vitaminë D me bazë ushqimore reduktuan rrezikun e fëmijës së tyre për t’u prekur nga riniti alergjik.  Ushqimet me shumë vitaminë D përfshijnë produktet e qumështit, drithërat, peshkun, vezët dhe kërpudhat.  
Çfarë mund të bëj për të reduktuar simptomat e alergjisë gjatë shtatzënisë pa marrë medikamente❓
 ?Qëndroni larg njerëzve që pinë duhan.  Tymi mund t’i përkeqësojë alergjitë.   Nëse jeni alergjik ndaj polenit, përpiquni të qëndroni brenda sa më shumë që të jetë e mundur.  Nëse dilni jashtë, provoni të vishni syze dielli për të mbajtur polenin larg syve tuaj.  Kur të ktheheni brenda, hiqni këpucët, lani duart dhe fytyrën dhe ndërroni rrobat që poleni të mos qëndrojë me ju.  Më pas vendosni rrobat tuaja në larje.  Bëni dush dhe lani flokët para se të flini për të ndihmuar në lehtësimin e simptomave të natës. Nëse jeni alergjik ndaj pluhurit, sigurohuni që shtëpia juaj të pastrohet rregullisht ose punësoni dikë që të pastrojë për ju.  Mundohuni të qëndroni larg nga papafingo, bodrume dhe vende të tjera me myk. Nëse jeni alergjik ndaj kafshëve shtëpiake, njoftoni miqtë tuaj që kanë qen dhe mace për alergjinë tuaj përpara se të kaloni pranë, në mënyrë që ata të kenë kohë të bëjnë rregullime.  Nëse papritur jeni alergjik ndaj kafshës suaj, përpiquni të bëni të paktën një dhomë në shtëpinë tuaj pa kafshë shtëpiake.
A ka disa ushqime që nënat shtatzëna duhet të shmangin për të reduktuar rrezikun që fëmija të zhvillojë sëmundje alergjike❓
 ?Dietat e shmangies gjatë shtatzënisë nuk parandalojnë sëmundjet alergjike, sipas Akademisë Amerikane të Pediatrisë.  Kjo do të thotë që gratë shtatzëna nuk kanë nevojë të shmangin alergenet e zakonshme ushqimore si kikirikët, arrat e pemëve, qumështin ose grurin. Mjekët thonë se gjëja më e rëndësishme që mund të bëjnë nënat e ardhshme është të hanë një dietë të shëndetshme të pasur me fruta dhe perime, peshk dhe vitaminë D. Konsumimi i këtyre ushqimeve mund të zvogëlojë rrezikun që një fëmijë të zhvillojë sëmundje alergjike. Bisedoni me mjekun tuaj përpara se të konsideroni ndonjë ndryshim që përfshin dietën gjatë shtatzënisë.
 Pra, nëse keni ndonjëren nga këto simptoma gjatë shtatzënisë si :✔️Kruarje të syve,sy të përlotur ✔️Teshtitje ✔️Dhimbje ose kruarje të fytit ✔️Rrjedhje e hundëve?Caktoni termin për testet e alergjisë!
ℹ️ Burimi i informacionit:allergyasthmanetwork.org
?‍⚕️ Ass. Dr. Lindita Ibrahimi Veliu gjinekologe obstetre, PhDc