Tabunë e theu Vasfije Goodman, jo Vasfije Krasniqi!

Nga Jusuf Thaçi O popull ultra-hipokrit i Kosovës, Kot e shpalle Vasfijen heroinë të Kosovës e të shoqërisë kosovare! A nuk mendove për një moment përse...

Nusja që donte ta vriste vjehrrën

Tregim domethënës për një raport që thuajse ende po del të jetë sfide në një martese në kohen e sotme. Vajza martohet dhe pas...

SAKRIFICA DHE KEMBENGULJA E KESAJ NENE NGJASON ME FILMA HOLIVUDI

  Kjo nene 26 vjecare paralizohet 3 jave pas lindjes se bebit. Ajo çfare pason, eshte nje mrekulli e vertete prej Zotit qe deshmon fuqine...

E vërteta e fotos me embrionin 21 javësh duke kapur dorën e kirurgut

Fotoja e mëposhtme përcjell një moment shumë delikat për jetën e një embrioni dhe të nënës së tij. Ajo është një foto e rrallë...

KUR VIJNË KURBETÇINJTË

Nga Rizah Reshani Ata vijnë në qershor, korrik, gusht, dhjetor. Me vetura, autobusë, aeroplanë Me mallin për nënën që i pret te dera Përcëlluar për baltën, djepin, për...

‘Downtism’: kafeneja e veçantë e Teheranit

Në kryeqytetin e Iranit, Teheran, ekziston një kafene e pazakontë ku punojnë të rinjtë me sindromën Down dhe njerëzit autikë. “Downtism” quhet kafeneja, një një...

Në kasollën time

Nga Qëndresa Z. Bojaxhiu Ja sa e madhe që është Pikon nga shiu në vjeshtë Kur e zë dimri,me acarin e vet e përqafon Çatin e saj me...

Munnir

Nga Qëndresa Zaimi Bojaxhiu Sa e kthjellët nga lartësia Nuk të bën ballë as vet errësira Lëshon dritën e reflektuar si pëlhurë Ashtu më thanë për ty... Ndonëse bukurinë...

Besimi sfidon çdo sprovë

Përgaditi Selami Fejziu Hutchinson-Gilford progeria syndrome, skr. HGPS Irina Nezhentseva lindi vajzën e saj 22 vjet më parë në Novy Urengoy te Rusisë dhe e quajti...

Fushëbeteja e vërtetë !

  Sot në mëngjes tek sa po prisja urbanin e rradhës, pash një grua që kishte lidhur një shami në kokë. Duken qartë se i...