Era e keqe e gojës

Nga Dr. Shqipdona A. Morina Stomatologe (Usia e pakëndshme nga goja) Të disa persona nga goja hetohet usia e pakëndshme (Fetor ex ore). Kjo ndodh të personat...

Ndikimi i teknologjisë në familje dhe shoqëri

Nga: Laureta Berisha Kosumi Teksa kujtoja telefonin tim të parë Samsung pa ngjyra, pa ekran të madh,...

Pushimet verore

?Ku i kaloni pushimet verore? ?Sa shpenzoni? ?A ja vlen me hy në borxh për pushimet verore? ?Më shumë preferoni detin apo natyrën? ?Ata të cilët kanë fëmijë...

Të dashur prindër, unë jam më i rëndësishëm sesa rrjetet sociale!

Nga Dr. Jeton Zenuni - Transfuzion i gjakut   Të dashur prindër, unë jam më i rëndësishëm sesa rrjetet sociale, dhe ju dua shumë më tepër...

I vranë me lutje në gojë

Shkruan: Dom Gjergj Meta Nuk ka një emër tjetër akti terrorist në Zelandën e Re, kundër dy komuniteteve myslimane...

Nuk janë të gjithë përdhunues, pedofili nuk identifikohet nga diploma

Nga Prof. Gjyla Çeliku Respekte për mësuesit (edukatorët e fëmijëve tanë), nëse flitet për aktivitetet e...

Për dallim nga Kavaja, Prishtina po e mbron vajzën

Rudina Xhunga Shikoni si reagon Prishtina. Te gjithë me parrulla në duar, kanë dalë në rrugë për t'i thënë...

“Menquria e SARS-CoV-2 dhe Antibiotikët”

Prof.Ass.Dr.Armond Daci (Farmakolog)Specialist nga Farmacia Klinike Ndër simptomave të tjera, virusi SARS-CoV-2 shkakton edhe simptoma gastrointestinale, diare, vjellje etj....

Denonconi ngacmimet, kushtëzimet dhe shantazhet

Dr. Jusuf Ulaj, neuropsikiatër Situata e rëndë traumatike e vajzës nga Drenasi na tronditi të gjithëve. Ka shumë për...

Skandaloze: Teksti shkollor ”Biologjia” i quan ”idiotë”, ”mongoloidë” dhe që ”jetojnë 10-16 vjet” personat...

Autor: Labinot Kunushevci - sociolog Tekstet e sjellura nga libri i Biologjisë rreth fëmijëve me sindromin Down janë shumë të pasakta nga pikëpamja shkencore. Duhet...